Photo

Historie

Dne 17. října roku 1885 se sešli ve vinárně U Brejšků ve Spálené ulici zástupci Českého veslařského a bruslařského klubu a VK Triton, aby založili společný klub pod názvem Slavia - klub českých veslařů. Prvním předsedou se stal Ing. Josef Renner, výrazný mecenáš. O rok později byl klub přejmenován na VK Slavia a schválena klubová vlajka s bílým S na červeném podkladu s osmi rovnoběžnými střídavě červenými a bílými pruhy. Jejich počet symbolizuje počet zakládajících členů. Slávisté dosahovali cenných vítězství doma i v zahraničí. K vrcholům prvních dvaceti let klubu patří dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy skifaře Langhanse. Cenná jsou i vítězství Kožicha, Langhanse, Havlíčka, Černého, Vávry a Šourka v Jarním skulérském závodě.

 

V roce 1905 Josef Renner odchází se skupinou dalších členů a zakládá ČVK Praha. V roce 1910 vyhrává VK Slavia první ročník Primátorských osmiveslic, dále pak v letech 1926, 1928 (v této osmě seděl i legendární veslař a později trenér Vojtěch Hvězda) a 1938. Na ME 1925 v Praze získal Gerhard s mělnickým Strakou bronzovou medaili a stejný kov vybojovali na dvojce bez kormidelníka Novotný a Schnabel. Slávističtí sportovci v zimě bruslili; dlouholetý předseda klubu Ing. Antonín Peka byl reprezentačním hokejovým brankářem. Věnovali se krasobruslení, rychlobruslení, cyklistice a turistice na vodě i na suchu. Členy klubu byli i vodáci. Po 2. světové válce dosahovali závodníci klubu řady sportovních úspěchů. Vodáci startovali v dresu Slávie naposledy v roce 1948. Slávistický Bohumil Kudrna společně s Janem Brzákem - Felixem zvítězili v kanoi dvojic na 1000 m na OH v Londýně. Na ME v Henley slavističtí Klíma a Lomecký společně s podolskými Kroužilem a Pechem skončili na čtyřkajaku třetí. Tím soužití vodáků s veslaři skončilo.

 

Členové klubu (od roku 1948 pod názvy Sokol Smíchov I, Spartak SWP, TJ Naftové motory) slavili mnoho sportovních úspěchů. Z celé řady závodníků připomeneme účastníky OH a ME tyto: Hanu Musilovou - mistryni Evropy, L. Musila, Jíšku, Starostu, Líbala, Blažka, Palka, Chalupu st., Poisla, Mejstříka, Štefana, Karafiáta, Koudelu, Suchopára, Švarcovou-Marešovou, sestry Olinu a Zdenu Tiché. Slávisté byli vždy aktivními funkcionáři a trenéry v rámci republiky i v mezinárodním měřítku (J. Dyrynk, Z. Kolovrat, J. Krupička, T. Kubík, L. Musil, A. Mžourek, bratři J. a M. Stiebitzové, MUDr. A. Valach, F. Cvrček, A. Poisl, Z. Mejstřík).

 

Výrazná změna nastala v roce 1975 přestupem oddílu z TJ Naftových motorů pod sportovní jednotu Slavia Praha IPS. Byl to nejen návrat ke jménu Slavia, ale zlepšily se i materiální podmínky v oddíle. VK Slavia několikrát zvítězila v Československém poháru veslařských oddílů, a to i v roce 1977, kdy požár zničil takřka všechny lodě. Z účastníků MS a OH jmenujme alespoň bratry P. a L. Ondráčky, J. Weisse, M. Laholíka, P. Ťahana, B. Němcovou a H. Krejčovou, bratry Hladíky, J. Maka, Švrčka, Krále a Ševelu.

 

Do roku 1989 postupně klesala sportovní úroveň. Na přelomu 80. a 90. let řešila VK Slavia existenční problémy. Ty se podařilo vyřešit ve spolupráci s podnikateli z řad veslařů (J. Kejval, rodiny Pěkných a Norkových, R. Líbal a další). Začíná se rozšiřovat veslování veteránů (později masters).

 

Od roku 1994 pracuje v klubu profesionální trenér F. Koudela. Doplňuje se veslařský park a rozšiřuje veslařská základna. Od roku 1996 je předsedou Českého veslařského svazu Ing. Jiří Kejval. Ing. A. Poisl je předsedou komise rozhodčích. V Českém veslařském svazu jsou ještě aktivní F. Cvrček, J. Krupička a další.

 

V roce 1997 dochází k demolici staré loděnice a na stejném místě je zahájena výstavba nových prostor pro klubovou činnost. V roce 1998 je zvolen nový výbor v čele s Pavlem Pěkným. Nové prostory byly slavnostně otevřeny 1. května 1999. Slavia tak má po 114 letech stěhování a různých provizórií prostory a zázemí hodné klubu takové tradice. U této příležitosti je jmenováno prvních 19 zasloužilých členů, kteří dostávají očíslované odznaky a diplomy. Číslo 1 patří legendárnímu trenérovi a funkcionáři Antonínu Mžourkovi in memoriam. Dále několik slávistických příznivců a podporovatelů obdrželo odznak „Čestný člen“. V roce 2016 má již klub celkem 46 číslovaných zasloužilých a 30 čestných členů.

 

V roce 2000 odchází F. Koudela do Dukly Praha a šéftrenérem se stává František Cvrček. Jeho zkušenosti a taktické řízení klubu vyústily v roce 2001 ve vítězství VK Slavia v Českém poháru po mnoha letech. V dalších letech již klub drží nejvyšší pozice mezi českými kluby a pohybuje se většinou na 2. až 4. místě.

 

V roce 2000 vychází nová veslařská hvězda Mirka Knapková, která přišla z Brna do Prahy na studia. Již v roce 2001 se pod trenérským vedením Tomáše Kacovského (je jejím trenérem dosud) zúčastňuje mistrovství světa ve skifu žen a končí na nadějném 10. místě. Již v roce 2002 vyhrává Světový pohár a stává se akademickou mistryní světa.

 

Rok 2002 přinesl také katastrofickou povodeň, při níž byla nová klubová budova až pod strop přízemí zaplavena vodou a značně poškozena. Ještě vyšší vrstva vody blížící se 3 m byla v loděnici. Díky vysoké obětavosti členů klubu byly lodě včas přemístěny do bezpečí, a tak se vzniklé škody (přesto dost vysoké) podařilo minimalizovat.

 

V roce 2003 zakládá Jiří Svoboda s podporou své firmy Sving centrum univerzitního veslování a VK Slavia se stává i univerzitním klubem. V Praze studující veslaři mají možnost zapojení a získání finanční podpory při studiu.

 

V roce 2004 organizuje VK Slavia z pověření ČVS mezinárodní FISA Rowing Tour, kdy 90 rekreačních veslařů ze 17 zemí celého světa na zapůjčených gigových lodích z Německa sjížděli Vltavu od Týna nad Vltavou do Prahy během jednoho týdne (včetně doprovodného programu). Mimořádně náročná akce byla účastníky i organizací FISA hodnocena velmi kladně.

 

V roce 2004 odstupuje z funkce předsedy Pavel Pěkný a novým předsedou je zvolen Jiří Poláček, který tuto funkci vykonává dosud. V témže roce získává na OH 2004 v Aténách párová čtyřka mužů se slávistou Jakubem Hanákem a s trenérem Sergejem Kruťakovem fantastickou stříbrnou medaili.

 

V roce 2005 byla dokončena náročná rekonstrukce dlouhodobě pronajatých tréninkových prostor přes ulici v nábřežní zdi. Důstojné zázemí a posilovnu si klub po dlouhých letech zasloužil.

 

V roce 2005 došlo k významné dohodě VK Slavia s majoritním vlastníkem nové klubové budovy společností RODOP, která vymezuje dlouhodobě způsob využívání budovy i pozemku pro oba uživatele. Smlouva byla podepsána představiteli VK, zástupci SK Slavia (vlastník pozemku) a firmou RODOP.

 

V letech 2007 a 2008 získávají cenné mezinárodní úspěchy ve dvojskifu žen Jitka Antošová a Gabriela Vařeková, které se pod vedením trenéra Josefa Lukše kvalifikovaly i na OH 2008 v Pekingu, kde se probojovaly do finále, avšak za nemocnou Jitku Antošovou byla nucena zaskočit Mirka Knapková a děvčata skončila šestá.

 

Jitka Antošová se v roce 2009 stala v Račicích ve skifu žen suverénním způsobem mistryní světa do 23 let a v roce 2010 v maďarském Szegedu akademickou mistryní světa, což zopakovala ještě v roce 2012 v ruské Kazani.

 

Roky 2011 a 2012 budou navždy zapsány v historii VK Slavia tím nejzářivějším písmem. V těchto letech Mirka Knapková získává titul mistryně světa z Bledu 2011 a hned v dalším roce zlatou medaili za olympijské vítězství na OH v Londýně. Mirka se navíc v letech 2008, 2011, 2013 a 2014 stala mistryní Evropy ve skifu.

 

Výborných výsledků dosahovaly na dvojskifu sestry Jitka a Lenka Antošovy a kvalifikovaly se i na OH v Londýně, kde obsadily výborné 7. místo.

 

Řadu vynikajících výsledků na domácím i mezinárodním poli získali v posledních dvou desetiletích i slávističtí muži, mnozí z nich členové kombinovaných reprezentačních posádek. Finále Primátorek se obejde bez zástupců ze Slávie jen ojediněle a bývá dosaženo i umístění na druhém či třetím místě. Parádní disciplinou na Primátorkách jsou osmy žen, které slávistky vyhrávají, většinou i s Mirkou Knapkovou, již řadu let prakticky každoročně.

 

Tradičně vynikajících výsledků dosahují slávističtí veteráni (masters), a to v ženských i mužských kategoriích, a to jak doma (Primátorky, mistrovství ČR), tak v zahraničí při větových mistrovstvích těchto věkových kategorií.

 

VK Slavia nejsou jen kategorie dospělých. Vynikajících úspěchů docilují jak ve slávistických posádkách na mistrovství ČR i žáci (dlouhá léta vedení Ivanou Varhulíkovou a později Hanou a Milanem Vajnerovými), dorostenci i junioři. Skvělých výsledků dosahují slávističtí akademici pod vedením Josefa Lukše, který zastupuje akademiky v ČVS, často umístění mezi nejlepšími na světě (hlavní úspěchy akademiků jsou zmíněny na jiném místě).

 

Výborné renomé má klub i na poli sportovní diplomacie. J. Kejval byl v roce 2012 po 16 letech v čele Českého veslařského svazu a několikaletém působení v ČOV jednoznačně zvolen předsedou Českého olympijského výboru (tuto pozici na další 4 roky v říjnu 2016 suverénně obhájil). Až do roku 2014, kdy Jirku Kejvala vystřídal D. Macháček, byl ještě souběžně i předsedou ČVS.

 

V roce 2013 opět pozlobila povodeň, sice znatelně menší než v roce 2002, ale voda opět pronikla do klubových prostor a způsobila značné škody na klubovém majetku.

 

Od roku 2010, kdy VK Slavia poprvé od roku 2001 opět zvítězila, obsadila v Českém poháru v letech 2011 – 2014 vždy 2. místo za VK Smíchov. Mirka Knapková se v letech 2011 a 2012 (předtím již v letech 2005 a 2006) stala „Veslařem roku“ a obsadila skvělé třetí místo v prestižní anketě „Sportovec ČR roku 2012“ za dalšími olympijskými vítězi.

 

V roce 2014 se sice Mirce v neregulérním prostředí nepodařilo na MS v Amsterdamu postoupit po mnoha letech do finále, ale hned v roce 2015 na MS ve francouzském Aiguebellette dala celému světu stříbrnou medailí po skvělém výkonu jasně najevo, že zdaleka nepatří do starého železa. Svou pozici potvrdila i pátým titulem mistryně Evropy v Poznani v květnu 2015.

 

V roce 2015 probíhala kvalifikace na OH 2016 v Riu de Janeiro. Díky posledním výsledkům na MS se Mirka Knapková, po sňatku na podzim 2015 Topinková, kvalifikovala přímo. Při dodatečné kvalifikaci v Luzernu 2016 na OH 2016 postoupila i Lenka Antošová s bohémačkou Kristýnou Fleissnerovou s trenérem Pepou Lukšem ve dvojskifu. Na samotných OH obsadila Mirka 4. místo v náročné semifinálové jízdě a následně vyhrála malé finále. Dvojskif rovněž výraznějšího úspěchu na OH nedosáhl. Úspěchem je pro mladá děvčata nesporně již samotná účast na OH.

 

V srpnu 2016 zemřel po dlouhé těžké nemoci František Cvrček, jedna z nejvýraznějších osobností posledního více než půl století klubu. Tato živá historie bude klubu velmi chybět. V letech 2015 a 2016 skončil VK Slavia v Českém poháru na 3. místě, ale v kategorii žen v posledních letech již poněkolikáté za sebou náš klub zvítězil.


Seznam čestných členů

Seznam zasloužilých členů členů