Photo

Slávisté bodovali v průběhu celého ČP na trenažéru

Ergoregata v Pardubicích o minulém víkendu uzavřela třetím závodem Český pohár v jízdě na veslařském trenažeru v sezóně 2017/2018. Závodníci VK Slavia Praha zde získali několik prvenství a řadu umístění na stupních vítězů, stejně jako v předchozích dvou kolech. To se v součtu přetavilo do medailových úspěchů v celkovém hodnocení Českého poháru. V ohlédnutí přinášíme rekapitulaci úspěšného účinkování v pohárových kláních, zejména s důrazem na slávistické naděje.

V kategorii dorostenek se představily závodnice VK Slavia až v závěrečném kole. Hned v první jízdě zaujala výborným výkonem 7:34,7 Eliška ŠVEJDOVÁ, čímž obsadila bronzovou medaili. Loňská mistryně republiky starších žákyň na skifu porazila řadu o rok starších soupeřek a drží pátý nejlepší čas v kategorii. Úspěšnou premiérovou jízdu v nové kategorii má za sebou i Karolína MOTLOVÁ, výkonem 8:12,4 se zařadila do středu výsledkové listiny.

V dorostencích pak slávističtí veslaři zcela dominovali – vyhráli všechny tři závody a po zásluze si podělili první a druhé místo v celkovém hodnocení Českého poháru. Vítězem prvních dvou kol se stal Jan CHLEBOVSKÝ a zřejmě jen nachlazení v době III. kola ho připravilo o hattrick. V závěrečném závodě ho na nejvyšším stupni zastoupil Ruslan VIKOL a tím dosáhl i na celkové prvenství v Českém poháru. Druhé místo v celkovém pořadí patří „Rohlíkovi“. Ruslan si přivezl i druhé místo z Hodonína. Oba dva vedou žebříček nejlepších časů; Honza za 6:33,1 následován Ruslanem (6:34,5). Šesté místo v prvním kole v Hostivici vybojoval časem 6:44,1 Jan BIEBER, který uzavírá TOP TEN pořadí nejlepších časů sezóny. Také ostatní dorostenci dosáhli v prvním kole dobrých výsledků, např. Alex KARONIS po přechodu do nové věkové kategorie obsadil časem 6:51,2 13. místo. Závodů se zúčastnilo celkem 9 slávistických dorostenců.

V juniorkách reprezentovala Slavii pouze Natálie CHOUROVÁ, zato velmi úspěšně. V závěrečném kole v Pardubicích si vytvořila osobní rekord 7:18,0 a obsadila tím 4. místo. Zařadila se na osmé místo tabulky nejlepších časů.

Mezi juniory vybojovali slávisté také několik medailí. Postarali se o ně Jan VACEK a Tomáš ZOBAL. Úspěch umocňuje skutečnost, že závodí v juniorské kategorii prvním rokem. Hned v prvním kole v Hostivici získal Honza stříbrnou medaili, když si časem 6:21,5 skoro o 20 vteřin vylepšil osobní rekord. Bronz přidal za čas 6:23,5 Tomáš. Limit pro možnost vstupu do juniorské reprezentace s přehledem pokořil časem 6:32,7 také Daniel NOSEK, když obsadil 14. místo. Ve druhém kole v Hodoníně si osobák vylepšil kromě Dana a Tomáše také Sofian HAMIDOUCHE a časem 6:37,2 mu reprezentační limit uniknul o pouhé 2 desetiny. 3 desetiny vteřiny pak Tomáše dělily od 3. místa. Osobáky se juniorům podařilo stlačit i v závěrečném kole, Tomáš získal za čas 6:19,0 stříbro a Sofian prolomil časem 6:34,7 reprezentační limit. V celkovém pořadí Českého poháru vybojoval Tomáš bronzovou medaili, když ho jako prvoročáka od stříbra dělil pouhý bod. V TOP TEN časů sezóny figurují hned tři slávisté (Tomáš, Honza a Dan). Nutno však podotknout, že se pohárových kol neúčastnil suverén Gabriel MAHLER z ČVK Praha, který spíš než se soupeři z kategorie bojuje o překonání letitého juniorského českého rekordu Jakuba PODRAZILA.

Celkem 4 medaile a bronzový stupínek v celkovém pořadí vybojovaly lehkovážné ženy. Monika NOVÁKOVÁ kromě zlaté a stříbrné medaile z Pardubic a Hostivice získala také celkové třetí místo v Českém poháru a časem 7:23,5 drží nejlepší čas sezóny. Stříbro z Pardubic přivezla Zuzana NEČASOVÁ a bronz v Hostivici vybojovala Kristýna NEUHORTOVÁ.

V lehkáčích úspěšně závodil Adam KULHÁNEK. Z druhého kola v Hodoníně přivezl stříbro a v součtu bodů za další dvě čtvrtá místa zvítězil v celkovém pořadí Českého poháru. Svého nejlepšího letošního výsledku dosáhl v Hodoníně časem 6:32,2.

Ženy přivezly dvě zlaté a tři stříbrné medaile. V úvodním kole v Hostivici kralovaly sestry ŽABOVY, vyhrála Lucie časem 7:05,6 o sekundu před Annou. Lucie se o více než 2 sekundy zlepšila v Hodoníně, kde brala druhé místo. V Pardubicích pak zvítězila v nejlepším čase sezóny 6:50,2 Marie Natálie JURKOVÁ před loňsku mistryní Evropy na dvojskifu Lenkou Antošovou, která se taktéž časem 6:57,7 dostala pod 7 minut. Závod v Pardubicích byl v ženské kategorii nejrychlejší za několik let. Lucie ŽABOVÁ zároveň vybojovala ve své kategorii Český pohár.

Podobně jako u dorostenců, také v mužích vítězili pouze slávisté. V prvním kole Petr OUŘEDNÍČEK, který výkonem 5:57,0 drží nejlepší čas sezóny. Další dva závody ovládl veterán Václav ZITTA, který vybojoval i celkové vítězství v Českém poháru a v „požehnaném“ věku dokáže stlačit čas pod 6 minut. Stříbro si z Hostivice odvezl za čas 5:58,4 Ondřej HOLLAS. Časové TOP TEN sezóny uzavírá za 6:09,9 Petr PIVKO, který tímto výkonem obsadil v Hostivici 5. místo, sedmý zde byl další veterán David KUČERA. Po přestupu z juniorské kategorie se Filip ZIMA a Martin VAJNER pohybují ve středu startovního pole. Na nadcházejícím MČR však budou muset muži změřit síly i s reprezentanty z Dukly Praha, kteří se pohárových klání neúčastnili.

Ze třech pohárových kol vytěžili slávisté celkem 22 medailí a v celkovém pořadí Českého poháru pak dalších 7, z toho čtyři prvenství. Byli bychom rádi, kdyby medailovou sbírku rozšířili i na nadcházejícím MČR, které se bude konat 18. 2. 2018 v Olomouci.