Photo

Deset vítězství na Primátorkách

Letošní pražské Primátorky byly pro Slavii nejúspěšnější za posledních několik let. Naši veslaři se objevili celkem v deseti vítězných posádkách. Po dlouhých deseti letech oba skifařské závody vyhráli Slávisté. Oba poprvé. Nejprve si pro jasné vítězství dojela čerstvá mistryně Evropy Lenka ANTOŠOVÁ a přidala páté vítězství do rodinné sbírky ve skifu žen o Stuhu Podolí. Její starší sestra Jitka tuto cenu získala celkem čtyřikrát. Za Lenkou projela cílem druhá Alena Schejbalová a na čtvrtém místě skončila Kačka Hudáková. Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského se stal kořistí Richarda VANČA, jenž si tak plně vynahradil loňské finálové zaváhání, kdy v zatáčce projel kolem špatné bójky a byl diskvalifikován. Ani letos však Rišo nezvládl boj o medaile bez komplikací. Do zatáčky přijel sice na první pozici, ale špičku svého skifu nasměroval téměř přímo na jednu z bójek. V kritické situaci si musel pomoci povytáhnutím vesla a v druhé polovině závodu udolal dotírajícího Štěpána Havlíčka z Brna. Za železničním mostem už bylo o vítězi jasno a Richard si mohl užít ovace bouřících diváků.

Už se stalo téměř tradicí, že ženské osmy vyhrávají veslařky Slavie. Letos tomu nebylo jinak. Slávistky si i v pozměněné sestavě oproti loňským rokům s přehledem dojely pro další triumf. Loňský úspěch si ale zopakovalo jen trio děvčat. Monika NOVÁKOVÁ, Martina STILLEROVÁ a Lucka ŽABOVÁ, která letos osmu strokovala. Vůbec poprvé v našem dresu závodila Kristýna FLEISSNEROVÁ. Velkou zásluhu na vítězství měla i čtveřice mladých veslařek: Johana KUPKOVÁ, Terezie MATUŠÍKOVÁ, Kristýna NEUHORTOVÁ a Zuzana NEČASOVÁ. Jen kormidelnice nebyla ze Slavie, z ČVK Praha si holky vypůjčily Moniku Perglerovou.

V mládežnických kategoriích chlapců se projevila výborná práce jejich trenérů a trenérek. Od osem starších žáků až po juniory měla Slavie ve všech vítězných lodích zastoupení. V žácích uspěli Vít SMÍTKA, Alex KARONIS, Samuel BOWERS a Max RAMDAN společně s veslaři z Mělníka a Pardubic. Role kormidelníka se zdárně ujal Matyáš MATUŠÍK. Starší žákyně byly těsně druhé. Dorostenci spojili své síly pro změnu s veslaři z VK Hamr. I tato kombinace vedla k výhře. Pro medaile za vítězství v osmách dorostenců o Cenu Vltavy si tak došli i Sofian HAMIDOUCHE, Ruslan VIKOL, Tomáš ZOBAL a Jan VACEK. Ani dva junioři nechtěli zůstat pozadu za svými mladšími kamarády. Filip Zima s Adamem Kulhánkem tak vytvořili společenství pěti klubů a dojeli si pro Zlaté veslo, kterým je oceněna nejlepší juniorská osmiveslice.

Již v pátek večer se na poloviční trati utkaly univerzitní posádky. V sedmém ročníku se pošesté podařilo zvítězit lodi ČVUT. Za veslem se o to přičinili i Jiří VANĚK, Milan BRUNCVÍK a Jan HÁJEK. V ženské kategorii projela trať zcela suverénně osmiveslice Univerzity Karlovy, ve které byly dokonce čtyři Slávistky – Lucka ŽABOVÁ, Martina STILLEROVÁ, Alena SCHEJBALOVÁ a Johana KUPKOVÁ.

S velkým náskokem zvítězila také osma žen Masters. Hedvika MALEČKOVÁ, Martina SOUČKOVÁ, Jitka MAŠÁTOVÁ, Ivana VARHULÍKOVÁ, Hana VAJNEROVÁ, Zdena NORKOVÁ, Hana DRDÁKOVÁ a kormidelnice Asmara MAREK přibraly do své lodě Renatu Kratinovou z Bohemky a zvítězily o 11 a půl sekundy před mezinárodní posádkou, která dojela druhá. Muži MASTERS vyhráli svoji kategorii. Dokonce se jim podařilo porazit o dvě kategorie mladší soupeře.

Po delší době bojovali čtyři veslaři Slavie také o vítězství v hlavním závodě. Ve společenství čtyř klubů startovali Petr Melichar, Jan Pilc, Ondřej Hollas a Petr Ouředníček. V souboji o Primátorský štít pořádně prohnali favorizovanou loď Dukly, k triumfu jim nakonec chyběly 2 sekundy. Čistá osmiveslice Slavie nejlepším lodím bohužel nestačila, vyhrála alespoň finále B a o jedno místo vylepšila loňské 7. místo.

Kompletní výsledky jsou k prohlédnutí zde.


zpět