Photo

Hořín 2018

Nejdůležitějším závodem v úvodu nové veslařské sezony je šestikilák na umělém kanálu s cílem v blízkosti hořínské plavební komory. Vítěz získává titul Mistra republiky ve veslování na dlouhé dráze, rozdávají se první body do Českého poháru a zároveň se jedná o nominační závod, který úspěšným závodníkům zajistí pozvánky na kontrolní závody reprezentačních výběrů. Ve startovním poli je tak kompletní závodní špička a v široké konkurenci uspějí jen skutečně kvalitní výkony. Nejinak tomu bylo v sobotu 7.4.2018, kdy na plavebním kanálu u Hořína panovalo sice slunečné počasí, ale závodníci se museli popasovat se silným protivětrem.

Závod zahájily nejmenší nepárové posádky juniorů a dorostenců, bez slávistické účasti. První tak na trať vyrazil až Jan VACEK v kategorii skifu juniorů. Obsadil 8. místo, což bylo nejlepší klubové umístění v kategorii. Na 11. místě bodoval do Českého poháru Daniel NOSEK. Sofian HAMIDOUCHE a Tomáš ZOBAL obsadili 13. a 17. místo, což ještě stačilo na pozvánku na reprezentační kontrolky. VK Slavia bude mít na kontrolkách na skifech juniorů čtyřnásobné zastoupení, nejpočetnější ve startovním poli.

Daleko bohatší bodovou nadílku přivezli z Hořína dorostenci. Ve skifařském závodě se seřadili mezi třetím a pátým místem. Největším překvapením celého dorosteneckého závodu byla pravděpodobně bronzová medaile Tondy ŠVACHA. Ten porazil o 7 sekund Ruslana VIKOLA, který bral medaili bramborovou a s odstupem další vteřiny skončil pátý Jan CHLEBOVSKÝ. Všichni tři budou patřit k favoritům na reprezentačních kontrolkách, při nichž budou bojovat o účast na mezinárodních závodech Olympic Hopes (CEFTA) v Poznani. Ruslan si navíc vybojoval možnost na kontrolkách závodit v juniorské kategorii, po úvaze však bude startovat v dorostencích. V první polovině startovního pole skončil na 25. místě Jan BIEBER, ostatní závodníci se umístili za polovinou z více než 60 účastníků

Ve skifu juniorek vybojovala 18. místo a pozvánku na kontrolky Natalie CHOUROVÁ. V dorostenkách skončila těsně pod stupni vítězů Eliška ŠVEJDOVÁ, která po přestupu ze žákovské kategorie opět prokazuje schopnost bojovat s nejlepšími staršími závodnicemi. Eliška si dokonce, stejně jako Ruslan, zajistila na kontrolkách pozvánku do vyšší kategorie juniorek. Bude ale závodit v dorostenkách, stejně jako Klára HENEBERGOVÁ, která v Hoříně obsadila výborné 13. místo. Adéla GRABMÜLLEROVÁ pak skončila ve druhé polovině startovního pole.

Také v mužích Slávisté vynechali dvojky a startovali až ve skifu. Zcela nečekaný úspěch vybojoval Filip ZIMA. Po loňské stříbrné medaili v juniorech získal při prvním startu mezi muži bronz a porazil tak i několik reprezentantů. Zároveň se stal Mistrem republiky v kategorii U23. Pozvánka na reprezentační kontrolky mu unikla kvůli nesplnění limitu na veslařském trenažeru. Šestý skončil Ondřej HOLLAS, ve druhé polovině pole potom Martin VAJNER a Václav ZITTA. Také v mužích Slávisté vynechali dvojky a startovali až ve skifu. Zcela nečekaný úspěch vybojoval Filip ZIMA. Po loňské stříbrné medaili v juniorech získal při prvním startu mezi muži bronz a porazil tak i několik reprezentantů. Zároveň se stal Mistrem republiky v kategorii U23. Pozvánka na reprezentační kontrolky mu unikla kvůli nesplnění limitu na veslařském trenažeru. Šestý skončil Ondřej HOLLAS, ve druhé polovině pole potom Martin VAJNER a Václav ZITTA.

Podle očekávání dosáhly největších úspěchů obě kategorie skifu žen. V lehkých váhách suverénně zvítězila Kristýna NEUHORTOVÁ, s náskokem téměř půl minuty před další slávistkou Zuzanou NEČASOVOU, pátá pak skončila Monika NOVÁKOVÁ. Kristýna i Zuzana zopakovaly stejné medailové zisky také v kategorii U23 a obě získaly pozvánku na reprezentační kontrolky.

V ženách kralovala další Kristýna – Kristýna FLEISSNEROVÁ, která porazila o 6 sekund Lenku ANTOŠOVOU. Čtvrtá skončila Lucie ŹABOVÁ, její sestra Anna pak sedmá. Ještě před ní dojela na šestém místě Alena SCHEJBALOVÁ a devátá byla Marie Natalie JURKOVÁ. Slavistky vybojovaly v Českém poháru úctyhodných 50 bodů. V kategorii U23 byla Anna na stříbrné pozici a Marie Natalie skončila čtvrtá. Na kontrolkách se představí hned pět závodnic z VK Slavia, kromě loňských Mistryň Evropy Lenky ANTOŠOVÉ a Kristýny FLEISSNEROVÉ i obě sestry ŽABOVY a Alena SCHEJBALOVÁ.

Z hořínského plavebního kanálu letos veslaři z VK Slavia vylovili celkem 10 cenných kovů a spolu s Duklou Praha byly v počtu medailí nejúspěšnějším klubem. O medaili méně braly veslaři z Hamru a ČVK Praha. Na nadcházejících kontrolních závodech reprezentačních výběrů přejeme, aby veslaři VK Slavia přetavili úspěchy z Hořína do účasti v národních posádkách.